HAKKÂRİLİ GAZİLER KIBRIS GEZİSİNE GÖNDERİLDİ

 Hakkâri Valiliği tarafından İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü adına hazırlanıp, Kalkınma Bakanlığına sunulan “Benim Sahnem Benim Müziğim” isimli proje kapsamında, 19 Eylül Gaziler günü vesilesiyle 7 Kıbrıs gazisi 22-25 Eylül tarihleri arasında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)'ne müze gezisine gönderildi.
     Valilik önünde düzenlenen uğurlama töreninde konuşan Vali Yakup Canbolat, Gaziler Haftası nedeniyle Hakkâri’den Kıbrıs savaşına katılarak gazi olan 7 gaziyi gezi maksatlı Kıbrıs’a göndereceklerini söyledi. Kıbrıs’a gidecek olan gazilerin Hakkâri ilini temsil edeceklerini ve o savaş yıllarında yaşamış oldukları yerleri göreceklerini belirten Vali Canbolat, ‘’Gazilerimiz Kıbrıs’ta üst düzey yöneticilerle bir araya gelecekler. Onların yolu açık olsun, bizden de o topraklara selam götürsünler.  O eski günleri yaşamaları o eski toprakları görme maksadıyla böyle bir geziyi Valilik olarak organize ettik’’ dedi.
     Hakkârili gaziler ise, kendilerine 40 yıl sonra savaştıkları toprakları görme fırsatını sunan Vali Yakup Canbolat’a teşekkür ederek, ‘’Yıllar önce savaştığımız toprakları yeniden görecek olmanın mutluluğunu ve heyecanını yaşıyoruz. O günleri halen hatırlıyoruz. Düzenlenen gezi kapsamında 1974 yılındaki heyecanı yeniden yaşayacağız. Şehitlik ziyaretinde birlikte savaştığımız şehit arkadaşlarımızı mezarları başında anarak o günleri yeniden yâd edeceğiz’’ şeklinde konuştular.
      Daha sonra Vali Canbolat ve beraberindekiler Hakkârili gazileri KKTC'ne uğurladılar.
    Uğurlama törenine, Dağ ve Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Ahmet Otal, Vali Yardımcısı Cumhur Duran, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Yavuz Özfidan, İl Emniyet Müdürü Resul Holoğlu, Dağ ve Komando Tugay Komutanlığı Kurmay Başkanı Kurmay Albay Ömer Faruk Özköse ve Kıbrıs gazileri katıldı. 
 


Sonraki Sayfa: HAKKÂRİ’DE GAZİLER GÜNÜ KUTLAMALARI

Önceki Sayfa : OLAĞAN GENEL KURUL DUYURUSU